Najlepsza herbata zimowa
Najlepsza herbata zimowa z korzennymi przyprawami
Pewnie trudno będzie Ci uwierzyć, że Polacy są w ścisłej czołówce pod względem picia herbaty na głowę mieszkańca w Europie. Konsumpcja per capita zmienia się z roku na rok, ale często stajemy na podiumowych miejscach. To znaczy, że jesteśmy narodem herbaciarzy, a zima to szczególny okres, kiedy sięgamy po ten rozgrzewający napój. Oczywiście tradycyjnym dodatkiem będzie plasterek cytryny oraz łyżeczka miodu, ale przecież mamy przeogromne bogactwo przypraw i owoców, którymi możemy uczynić nasz napar jeszcze doskonalszym.
Herbata zimowa z imbirem
Imbir to jeden z najczęstszych dodatków dodawany do zimowych naparów, posiada pikanterię dzięki pieprznemu działaniu na błonę śluzową jamy ustnej, oraz wyrazisty słodki aromat. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, co oczywiście przydaje się przy zwalczaniu zimowych infekcji, a przede wszystkim działa rozgrzewająco. Imbir wspaniale połączy się zarówno z herbatą czarną, jak i zieloną, a doskonałym kompanem będzie plasterek cytrusa – cytryny, pomarańczy, czy obrany ze skórki grejpfrut. Najlepiej użyć świeżego korzenia imbiru, będzie on najbardziej aromatyczny w sporządzanej herbacie. Do tego jeśli wyciśniesz go przez praskę do czosnku wydobędziesz dużo więcej esencji, aniżeli nawet z cieniutko pokrojonych plasterków. Możesz użyć też suszonego imbiru w kawałkach lub sproszkowanego. Imbir kandyzowany będzie najdelikatniejszym dodatkiem.
Herbata zimowa z cynamonem
Cynamon to drugi z kolej najpopularniejszy dodatek w herbatach rozgrzewających. Aromatyczna kora cynamonowa doda naparowi wyrazistego zapachu i słodkiego smaku. Cynamon również działa bakteriobójczo, czyli w połączeniu z imbirem będzie dodatkowo wzmacniał Twój układ odpornościowy. Dodatek sproszkowanego cynamonu może nie być najlepszym rozwiązaniem, będzie unosił się na powierzchni (wszak to kora z drzewa) i będzie trafiał do ust przy każdym łyku. Proponujemy parzenie mieszanki w specjalnych filtrach papierowych do samodzielnego napełniania lub używania całych kawałków lub laski kory cynamonowej. Oprócz zapachu doda on przyjemnego zimowego wyglądu filiżance. Jak wcześniej, cynamon perfekcyjnie współgra z plasterkiem pomarańczy i łyżeczką miodu – niezależnie, czy zaparzysz czarną, czy zieloną herbatę.
Herbata zimowa z anyżem gwiaździstym
Charakterystyczne gwiazdki anyżu to bardzo piękny dodatek w zimowej herbacie. W tej postaci anyż nie ma intensywnego i często nielubianego smaku – wręcz przeciwnie, dodaje aromatu piernikowego z lekko ziołową nutą, niektórzy twierdzą, że lekko miętową. Anyż gwiaździsty będzie kolejnym pogromcą bakterii w Twojej filiżance, dlatego często stosowany jest przy infekcjach gardła podczas jesiennego lub wiosennego przesilenia pogodowego. Przepięknie połączy się z innymi przyprawami korzennymi, plasterkiem jabłka lub gruszki, suszonymi śliwkami lub morelami lub kandyzowanymi owocami.
Herbata zimowa z kardamonem
Kardamon to orientalna przyprawa o lekko cytrusowej nucie zapachowej. Ten do herbaty, to najczęściej występujący w postaci pistacjowo zielonych ziaren kardamon malabarski ze słynnego indyjskiego stanu Malabar. Wewnątrz zielonego ziarna mamy mniejsze nasionka, które właśnie nadają charakterystycznego smaku. Wybierając kardamon sprawdzaj, czy nie posiada on na zielonej łupinie małych czarnych dziurek, które wskazywałyby na podjadanie upraw przez szkodniki. Samą łuskę proponujemy wyrzucić, a do naparu herbacianego użyć jedynie drobnych nasion – w całości, rozgniecionych w moździerzu lub po prostu zmiażdżonych pomiędzy dwoma łyżeczkami herbacianymi. Kardamon, podobnie jak i goździki będzie działał znieczulająco w jamie ustnej, dlatego polecany jest na bolące gardło lub problemy z dziąsłami.
Herbata zimowa z goździkami
Goździk to nieodłączny towarzysz wszystkich domowych kompotów. Jest też nieodzownym dodatkiem korzennych herbat zimowych. Bardzo aromatyczny i jak wszystkie wymienione powyżej przyprawy działający przeciw infekcyjnie. Ja filiżankę naparu wystarczy dosłownie jeden pręcik, tak więc nie musisz wrzucać pełnej garści. Dodatek jabłka, pomarańczy, czy cząstek mandarynki w czajniczku tylko podkreśli jego charakter.
Owoce w herbacie zimowej
Jak wcześniej wymienialiśmy, herbata zimowa pysznie połączy się z cząstkami owoców, oczywiście najczęściej wykorzystywane będą cytrusy – pomarańcza, cytryna, mandaryna, ale nie zapominajmy również o naszych rodzimych jabłkach, gruszkach, czy suszonych śliwkach. Jeśli lubisz kandyzowane owoce, możesz popróbować z kostką mango, marakui czy ananasa. Świeża, czy też suszona żurawina również wspaniale się nada, przy okazji dodając do naparu olbrzymią dawkę witaminy C.
Gotowe mieszanki herbat zimowych
Oczywiście najwięcej satysfakcji da całkowicie samodzielnie zrobiona herbata zimowa. Świeże owoce zawsze będą najbardziej aromatyczne oraz dodadzą wiele cennych witamin. Jednak w ofertach sklepów specjalistycznych znajdziesz dziesiątki już przygotowanych kompozycji i mieszanek, które swoją jakością nie będą odbiegały od herbat zimowych przygotowanych krok po kroku. Wśród nich odnajdziesz też takie, na które w domowym zaciszu nigdy byś nie wpadł, na przykład ze smażonymi migdałami, kawałkami czekolady, z nutą rumu lub grzanego wina oraz z masą kolorowych i aromatycznych kwiatów. Zapraszamy do przejrzenia naszych poniższych propozycji, zarówno w klasycznym wydaniu, jak i bardziej orientalnym.